Neutralizatornia. Technologia przyjazna środowisku.

Pomagamy i doradzamy w prowadzeniu prawidłowej gospodarki odpadami niebezpiecznymi

20 lat doświadczenia w branży ochrony środowiska

Tradycja, Rzetelność, Innowacyjność

Zasady przyjmowania
odpadów

Co przyjmujemy?

Możliwości
innych instalacji

Akty prawne

Gospodarka odpadami

Pracujemy w ramach grupy spółek posiadających zezwolenia na prowadzenie gospodarowania odpadami, co pozwala nam zaproponować szeroki zakres usług:

Akty prawne:

  1. Ustawa z dnia 27 kwietnia 2001 r. o ochronie środowiska.
  2. Ustawa z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach.
  3. Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 9 grudnia 2014 r. w sprawie katalogu odpadów.
  4. Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 12 grudnia 2014 r. w sprawie wzorów  dokumentów stosowanych na potrzeby ewidencji odpadów.
  5. Ustawa z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym.
  6. Ustawa z dnia 19 sierpnia 2011 r. o przewozie towarów niebezpiecznych.
  7. Ustawa z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym.

Zasady zagospodarowania odpadami

Jednym z istotnych celów ustawy o odpadach są regulacje w dziedzinie zagospodarowania odpadów do powtórnego ich wykorzystania. Przez gospodarkę odpadami należy rozumieć: zbieranie, transport, odzysk i unieszkodliwianie odpadów, w tym również nadzór nad takimi działaniami oraz miejscami unieszkodliwiania odpadów. Zasady gospodarowania odpadami dotyczą szerokiego zakresu.
Kto podejmuje działania powodujące lub mogące powodować powstawanie odpadów, powinien takie działania planować i projektować.

Dla usługi przeglądu okresowego separatorów opieramy się na:
Rozporządzeniu Ministra Ochrony środowiska z dnia 18 listopada 2014 (Dz. U. 2014  poz. 1800) w sprawie warunków, jakie należy spełnić przy wprowadzaniu ścieków do wód lub ziemi oraz w sprawie substancji szczególnie szkodliwych dla środowiska wodnego, a dokładnie § 23 ust. 1, które brzmi:
"Ocenę, czy są spełnione warunki, o których mowa w par. 21 ust. 1 przeprowadza się na podstawie dokonywanych przez zakład, co najmniej 2 razy w roku,  przeglądów eksploatacyjnych  urządzeń oczyszczających; eksploatacja powinna odbywać się zgodnie z instrukcją obsługi i konserwacji urządzeń oczyszczających , a czynności z nią związane odnotowane w zeszycie eksploatacji tego urządzenia."

§ 21.1. wody opadowe i roztopowe ujęte w  otwarte lub zamknięte systemy kanalizacyjne pochodzące z zanieczyszczonej powierzchni szczelnej:

  1. terenów przemysłowych, składowych, baz transportowych, portów, lotnisk, miast, dróg zaliczanych do kategorii dróg krajowych, wojewódzkich lub powiatowych klasy G, a także parkingów o powierzchni powyżej 0,1 ha, w ilości, jaka powstaje z opadów o natężeniu co najmniej 15 l na sekundę na 1 ha,
  2. obiektów magazynowania i dystrybucji paliw, w ilości, jaka powstaje z opadów o częstości występowania jeden raz w roku i czasie trwania 15 minut, lecz w ilości nie mniejszej niż powstająca z opadów o natężeniu 77 l na sekundę na 1 ha

 

- mogą być wprowadzane do wód lub do ziemi, o ile nie zawierają substancji zanieczyszczających w ilościach przekraczających 100 mg/l zawiesin ogólnych oraz 15 mg/l węglowodorów ropopochodnych.

Dla usług związanych z odbiorem i zagospodarowaniem odpadów obowiązują następujące przepisy:

Ustawa z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach (Dz. U. 2013 poz. 21 z późniejszymi zmianami).
W oparciu o zapisy m.in. ww. ustawy posiadamy Pozwolenia Zintegrowane pozwalające nam unieszkodliwiać odpady na naszych liniach technologicznych.
Ustawa o odpadach w art. 3 ust. 1 pkt. 32 definiuje pojęcie „wytwórcy odpadów”, tym samym daje możliwość bycia wytwórcą firmie świadczącej usługę

Ilekroć w ustawie jest mowa o:

"wytwórcy odpadów - rozumie się przez to każdego, którego działalność lub bytowanie powoduje powstawanie odpadów (pierwotny wytwórca odpadów) oraz każdego, kto przeprowadza wstępną obróbkę  przetwarzanie, mieszanie lub inne działania powodujące zmianę charakteru lub składu tych odpadów; wytwórcą odpadów powstających w wyniku świadczenia usług w zakresie budowy, rozbiórki, remontu obiektów, czyszczenia zbiorników lub urządzeń oraz sprzątania, konserwacji i napraw jest podmiot, który świadczy usługę, chyba, że umowa o świadczenie usługi stanowi inaczej"

Podczas wykonywania usługi czyszczenia separatorów firma AWAS-Serwis staje się  wytwórcą odpadu i ponosi z tego tytułu wszelką odpowiedzialność sprawozdawczą, którą narzuca ustawodawca.

Przyjmujemy pełną odpowiedzialność za powierzone nam zlecenia. Jesteśmy docelowym odbiorcą w zakresie utylizacji odpadów. Przekazując nam odpady można mieć pewność, że zostaną zagospodarowane zgodnie z aktualnymi przepisami z dziedziny gospodarki odpadami.

Posiadamy stosowne zezwolenia na odbiór, transport, zagospodarowanie (w tym unieszkodliwienie oraz  odzysk) odpadów w poszczególnych kodach.

Gwarantujemy pełną dokumentację w zakresie obrotu odpadami (Karty Przekazania Odpadów).